O Nas - FotoPietura
ul. Wierzbięcice 44, Poznań

Strona główna » O Nas

O Nas

Rodzinna firma fotograficzna została założona przy ulicy Górna Wilda 123 w 1945 roku przez Jana i Irenę Pieturów, mistrzów fotografii. W zakładzie głównie wykonywało się zdjęcia do dokumentów, zdjęcia portretowe, oraz zdjęcia okolicznościowe.
Ze względu na gruntowną przebudowę ulicy, zakład został w 1952 roku przeniesiony na ulicę Gwardii Ludowej 44 (aktualnie Wierzbięcice 44), gdzie znajduje się do dzisiaj.
W roku 1976, w związku z tragiczną śmiercią założyciela firmy, Jana Pietury, w zakładzie zaczyna pracę ich najmłodszy syn, Waldemar.
W roku 1978 Waldemar uzyskuje dyplom mistrzowski, zostaje właścicielem firmy, szkoli uczniów, zaczyna społecznie zangażować się w Cechu Rzemiosł Różnych.
Coraz więcej wywołuje się filmów, wykonuje się duże ilości powiększeń czarno białych, a z czasem kolorowych.
W roku 1985 zakupiono maszyny do automatycznego naświetlania kolorowych powiększeń, zmniejszono atelier, pozostając tylko przy zdjęciach do dokumentów. Zmieniono nazwę na „Foto laboratorium”, powstały filie w Poznaniu i we Wrześni.
W roku 1989 zakupiono pierwszy w Poznaniu minilab firmy FUJIFILM. Automat ten pozwolił na wykonywanie wysokiej jakości powiększeń już w ciągu godziny, z filmów amatorskich i dostarczanych przez zawodowców. Stworzono logo firmy FUJIEXPRESS wprowadzono do sprzedaży aparaty, albumy, ramki, baterie, torby foto-video, kasety magnetofonowe i video, najróżniejsze akcesoria fotograficzne.

 

 

W roku 1996 do firmy wstępuje Marta Pietura, córka Waldemara, od tego momentu jest to spółka cywilna.
W roku 1998 powstaje pierwsza internetowa strona www firmy FUJIEXPRESS pod adresem www.FUJIEXPRESS.com.pl , a już w roku 2000 zaczęto przyjmować zlecenia z nośników cyfrowych, a w następnym roku również drogą internetową.
W roku 2002 zakupiono pierwszy cyfrowy minilab firmy LAFOT, wprowadzono nowoczesne oprogramowanie do przyjmowania zleceń umożliwiające wydruk kopert, obsługę klientów z kilku stanowisk, program uwzględniał klientów z Kartą Stałego Klienta firmy FUJIEXPRESS – FOTOPIETURA, wyszukiwał najkrótszy możliwy termin na realizację zlecenia.
W roku 2003 zakupiono pierwszy w Poznaniu FOTOKIOSK firmy River do przyjmowania zleceń ze wszystkich nośników cyfrowych, zakupiono następnego minilaba cyfrowego firmy Lafot, a zaledwie dwa lata później dokupiono następny FOTOKIOSK.
W roku 2005 zmodyfikowano logo firmy, otwarto nową stronę internetową pod adresem www.FOTOPIETURA.pl , a w roku 2006 do spółki wszedł Łukasz, starszy syn Waldemara. Jednocześnie spółkę opuściła córka Marta.
W roku 2007 najważniejszym wydarzeniem dla firmy FUJIEXPRESS – FOTOPIETURA był zakup wiekoformatowego plotera firmy Epson, na którym do dzisiaj wykonywane są najwyższej jakości wydruki na papierach fotograficznych i płótnach.
Coraz mniej zleceń jest z aparatów fotograficznych, natomiast wzrasta udział zdjęć z telefonów. Z tego powodu zakupiono aplikację do telefonów – Mobile Photo Kiosk, żeby niezwykle łatwo klienci przysyłali do naszej firmy swoje pliki, z których robimy wszelkich rozmiarów powiększenia.
W roku 2015 w firmie zaczyna pracować Tomasz, najmłodszy syn Waldemara, który mając artystyczne spojrzenie na zagadnienie fotografii, rozwija się w tym kierunku i myśli o przebudowie firmy pod swoją strategię. W 2020 roku wraz z przejęciem firmy przez najmłodszego syna pojawia się jedna z najnowszych maszyn fotograficznych firmy Fuji. Nowa maszyna daje nam możliwość podniesienia jakości usług oraz szybkością wykonywania zleceń oraz pojawiły się nowe rozmiary. Na przełomie roku pojawiła się, także nowa maszyna wielkoformatowa firmy Epson co umożliwiła nam szybszego wydruku oraz poniesienia jakości, która jest dla nas największym piorytetem.

 

Jan Pietura w zakładzie w 1946 roku.

Waldemar Pietura, właściciel 1976-2020. Zdjęcie wykonane w zakładzie FotoPietura.

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Lokalizacja

ul. Wierzbięcice 44,
61-576 Poznań

Godziny otwarcia

Pon-Pt 10:00 – 18:00